Skip to content

198 Eileen LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Oct 21, 2008

Property Information

Block147.93
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,500
41%
Improvement Value:$309,600
59%
Total Assessment$523,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,989+1.0%
2024$12,863+5.9%
2023$12,146-0.1%
2022$12,162+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 14149, Page 1666

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 11756, Page 1541

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5609, Page 908