Skip to content

101 Eileen LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block147.93
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
60%
Improvement Value:$109,300
40%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784+1.0%
2024$6,718+5.9%
2023$6,344-0.1%
2022$6,352+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft986DeedBook 19139, Page 1432Recorded8/19/2022

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 17981, Page 73Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 16093, Page 100Recorded5/28/2015

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 10512, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1979