Skip to content

120 Evelyn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 1996

Property Information

Block147.94
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
60%
Improvement Value:$130,500
40%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,174+4.2%
2024$7,845+6.1%
2023$7,394-0.1%
2022$7,404+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4872, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1977