Skip to content

124 Evelyn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$610,500
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block147.94
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,130
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
61%
Improvement Value:$127,900
39%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+1.0%
2024$8,031+9.5%
2023$7,338-0.1%
2022$7,347+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$610,500
Sq Ft1,130DeedBook 18714, Page 683Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$482,500
Sq Ft1,130DeedBook 18216, Page 399Recorded12/18/2020

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10790, Page 988

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4359, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1977