Skip to content

125 Evelyn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$649,900
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block147.94
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
59%
Improvement Value:$137,800
41%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+1.0%
2024$8,275+6.6%
2023$7,762-0.1%
2022$7,772+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$649,900
Sq Ft1,450DeedBook 18693, Page 1269Recorded9/23/2021

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 16147, Page 752Recorded7/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1978