Skip to content

108 Bruce DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block147.94
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,590
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
55%
Improvement Value:$162,800
45%
Total Assessment$361,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+1.0%
2024$8,889+5.9%
2023$8,394-0.1%
2022$8,405+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 10263, Page 1529

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5456, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1977