Skip to content

112 Bruce DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block147.94
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,442
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
60%
Improvement Value:$130,300
40%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,139+3.6%
2024$7,854+5.9%
2023$7,416-0.1%
2022$7,426+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 17421, Page 1578Recorded3/27/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5029, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1978