Skip to content

124 Alan DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$346,900
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block147.95
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,132
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
63%
Improvement Value:$118,800
37%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,884+1.0%
2024$7,807+5.9%
2023$7,372-0.1%
2022$7,382+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$346,900

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 16873, Page 1180Recorded9/19/2017

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5434, Page 788

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5216, Page 711

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 4476, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1978