Skip to content

166 Bruce DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$536,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block147.96
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
56%
Improvement Value:$135,900
44%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,598+1.0%
2024$7,525+11.8%
2023$6,732-0.1%
2022$6,741-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$536,000
Sq Ft1,512DeedBook 18589, Page 824Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 16225, Page 1489Recorded10/27/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10638, Page 807

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 10262, Page 557

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4202, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1977