Skip to content

165 Bruce DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block147.96
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,098
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
63%
Improvement Value:$120,200
37%
Total Assessment$322,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,000+1.0%
2024$7,923+6.3%
2023$7,451-0.1%
2022$7,461+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 16926, Page 549Recorded11/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1977