Skip to content

149 Bruce DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block147.96
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,298
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
51%
Improvement Value:$192,400
49%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691+1.0%
2024$9,597+6.7%
2023$8,993-0.1%
2022$9,005+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 18078, Page 973Recorded9/30/2020

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 5694, Page 133

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4711, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1977