Skip to content

176 Bruce DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block147.96
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,843
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
49%
Improvement Value:$205,200
51%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,029+1.0%
2024$9,927+5.9%
2023$9,374-0.1%
2022$9,386+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,843DeedBook 16161, Page 325Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5578, Page 843

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4972, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1981