Skip to content

109 Bruce DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block147.96
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage864
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
72%
Improvement Value:$77,900
28%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+1.0%
2024$6,802+5.9%
2023$6,423-0.1%
2022$6,431+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 4334, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1978