Skip to content

196 Bruce DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 29, 2011

Property Information

Block147.96
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,482
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,700
56%
Improvement Value:$179,000
44%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,173+1.0%
2024$10,075+5.9%
2023$9,513-0.1%
2022$9,526+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14985, Page 1643

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4397, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1979