Skip to content

191 William Cook BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2014

Property Information

Block147.97
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,130
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,800
36%
Improvement Value:$370,900
64%
Total Assessment$583,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,493+1.0%
2024$14,353+8.5%
2023$13,224-0.1%
2022$13,241+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5031, Page 744

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 5021, Page 252