Skip to content

259 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 30, 1996

Property Information

Block147.99
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,659
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
33%
Improvement Value:$143,300
67%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+1.0%
2024$5,220+5.9%
2023$4,930-0.1%
2022$4,936+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5392, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4310, Page 87