Skip to content

34 Pine StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1988

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block148
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,125
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
28%
Improvement Value:$178,400
72%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,163+1.0%
2024$6,103+5.9%
2023$5,763-0.1%
2022$5,771+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,125DeedBook 16412, Page 1476Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11010, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1988