Skip to content

773 Pennsylvania AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1989

Last Sale Date
Oct 17, 2011

Property Information

Block150.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
33%
Improvement Value:$127,900
67%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,770+1.0%
2024$4,724+5.9%
2023$4,461-0.1%
2022$4,466+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15001, Page 195

Property Sale

Sale
$135,200
DeedBook 4735, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1989