Skip to content

40 Oak StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1952

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block151
Lot12.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,638
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
43%
Improvement Value:$88,300
57%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,816+1.0%
2024$3,779+5.9%
2023$3,569+0.9%
2022$3,536+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 18028, Page 402Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11619, Page 1287

Property Built

Built

Year Built: 1952