Skip to content

777 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block152
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage2,128
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
43%
Improvement Value:$186,100
57%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+1.0%
2024$8,029+5.9%
2023$7,581-0.1%
2022$7,591+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,128DeedBook 19024, Page 1017Recorded5/11/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 17180, Page 1859Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12124, Page 285