Skip to content

30 Cedar StreetManahawkin, NJ 08050

Built 2012

Last Sale Price
$73,500
Last Sale Date
Nov 21, 2011

Property Information

Block154
Lot15.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,452
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
26%
Improvement Value:$186,500
74%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+1.0%
2024$6,197+5.9%
2023$5,851-0.1%
2022$5,859+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 15043, Page 196