Skip to content

47 Windward DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block158
Lot10.52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class37
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,937
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
20%
Improvement Value:$203,700
80%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,349+1.0%
2024$6,288+5.9%
2023$5,937-0.1%
2022$5,945+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,937DeedBook 18805, Page 1676Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,937DeedBook 17813, Page 1954Recorded3/6/2020

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 13628, Page 1535

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12524, Page 1282

Property Sale

Sale
$261,645
DeedBook 12056, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 2004