Skip to content

8 Sea Breeze CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block158
Lot10.82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class37
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,937
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
20%
Improvement Value:$204,700
80%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+1.0%
2024$6,312+5.9%
2023$5,961-0.1%
2022$5,968+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,937DeedBook 18679, Page 200Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12298, Page 1569

Property Built

Built

Year Built: 2004