Skip to content

578 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block158
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class10
DescriptionLNDROMAT\C 7149
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage7,149
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,400
18%
Improvement Value:$711,100
82%
Total Assessment$871,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,639+1.0%
2024$21,430+5.9%
2023$20,236-0.1%
2022$20,262+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft7,149DeedBook 20094, Page 484Recorded8/6/2025