Skip to content

49 Ocean Breeze CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block158
Lot9.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page131.

Building Details

Building Class37
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage2,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
20%
Improvement Value:$230,200
80%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,106+1.0%
2024$7,038+5.9%
2023$6,646-0.1%
2022$6,654+1.4%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,093DeedBook 17187, Page 1419Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 12642, Page 1570

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 11896, Page 1043