Skip to content

22 Harry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block159.01
Lot490
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,638
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
51%
Improvement Value:$171,700
49%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+1.0%
2024$8,624+6.1%
2023$8,129-0.1%
2022$8,140+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$632,000
Sq Ft1,638DeedBook 18829, Page 1500Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 13425, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 10526, Page 1368

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5669, Page 418

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4556, Page 366