Skip to content

1156 Walter BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block159.01
Lot537
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
47%
Improvement Value:$182,800
53%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+3.1%
2024$8,375+6.5%
2023$7,867-0.1%
2022$7,877+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,738DeedBook 16128, Page 755Recorded7/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4836, Page 754