Skip to content

1152 Walter BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1962

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Nov 1, 2007

Property Information

Block159.01
Lot538
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
62%
Improvement Value:$102,500
38%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,637+1.0%
2024$6,573+5.9%
2023$6,207-0.1%
2022$6,215+5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 13838, Page 954

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12542, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1962