Skip to content

1286 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block159.03
Lot451
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,391
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,400
36%
Improvement Value:$359,500
64%
Total Assessment$565,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,051+1.0%
2024$13,915+5.9%
2023$13,140-0.1%
2022$13,157+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,391DeedBook 17172, Page 1468Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 17016, Page 1773Recorded2/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018