Skip to content

51 Mary Jeanne LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block159.03
Lot475
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2.5SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,400
41%
Improvement Value:$315,200
59%
Total Assessment$532,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,224+1.0%
2024$13,097+20.9%
2023$10,837-0.1%
2022$10,851+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,772DeedBook 18241, Page 1298Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 10459, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4955, Page 323