Skip to content

1390 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Aug 17, 2001

Property Information

Block159.03
Lot599
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,452
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
65%
Improvement Value:$109,900
35%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,854+1.0%
2024$7,778+5.9%
2023$7,344-0.1%
2022$7,354+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 10516, Page 1149

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4202, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1972