Skip to content

1386 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block159.03
Lot600
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,856
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,400
48%
Improvement Value:$222,300
52%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,395+1.0%
2024$10,292+6.1%
2023$9,704-0.1%
2022$9,717+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft1,856DeedBook 19953, Page 172Recorded3/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1995