Skip to content

1342 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block159.03
Lot611
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,094
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
55%
Improvement Value:$172,100
45%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,398+1.0%
2024$9,307+5.9%
2023$8,789-0.1%
2022$8,800+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft2,094DeedBook 18970, Page 783Recorded3/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1980