Skip to content

1250 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jun 27, 1991

Property Information

Block159.04
Lot420
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,555
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
47%
Improvement Value:$205,500
53%
Total Assessment$387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,632+1.0%
2024$9,538+5.9%
2023$9,007-0.1%
2022$9,019+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4915, Page 595

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4626, Page 721