Skip to content

1255 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block159.04
Lot422
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
66%
Improvement Value:$92,500
34%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,816+11.9%
2024$6,093+5.9%
2023$5,754-0.1%
2022$5,761+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 17210, Page 1281Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$239,750

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 16044, Page 1102Recorded4/2/2015

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 14012, Page 162

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10874, Page 1515

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5167, Page 239

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 4676, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1974