Skip to content

1259 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 22, 1999

Property Information

Block159.04
Lot423
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
73%
Improvement Value:$78,100
27%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,064+1.0%
2024$6,996+5.9%
2023$6,606-0.1%
2022$6,615+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5764, Page 148

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 5138, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1972