Skip to content

1291 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 17, 1998

Property Information

Block159.04
Lot431
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,164
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
70%
Improvement Value:$88,600
30%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+1.0%
2024$7,254+5.9%
2023$6,850-0.1%
2022$6,859+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5588, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1967