Skip to content

1347 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2019

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 7, 2019

Property Information

Block159.04
Lot483
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,182
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
37%
Improvement Value:$346,800
63%
Total Assessment$553,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,736+1.0%
2024$13,603+5.9%
2023$12,845-0.1%
2022$12,862+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

DeedBook 17408, Page 1714Recorded3/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 17038, Page 1676