Skip to content

1363 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2007

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block159.04
Lot487
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,027
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
49%
Improvement Value:$217,600
51%
Total Assessment$424,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,528+1.0%
2024$10,426+5.9%
2023$9,845-0.1%
2022$9,858+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,027DeedBook 17976, Page 752Recorded7/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 11913, Page 1269

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10232, Page 1919

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5753, Page 490