Skip to content

1387 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1,051,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block159.04
Lot493
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class18
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,842
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,400
45%
Improvement Value:$251,000
55%
Total Assessment$457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+1.0%
2024$11,247+5.9%
2023$10,621-0.1%
2022$10,635+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,051,000
Sq Ft1,842DeedBook 19888, Page 1897Recorded12/30/2024

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,842DeedBook 17860, Page 1755Recorded4/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12678, Page 1818