Skip to content

1419 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 12, 2010

Property Information

Block159.04
Lot501
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,288
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
40%
Improvement Value:$309,500
60%
Total Assessment$515,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,810+1.0%
2024$12,686+5.9%
2023$11,979-0.1%
2022$11,995+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14513, Page 1126