Skip to content

1455 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Date
Aug 18, 1998

Property Information

Block159.04
Lot510
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
64%
Improvement Value:$116,100
36%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+1.0%
2024$7,680+6.1%
2023$7,238-0.1%
2022$7,248+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5611, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1973