Skip to content

1475 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 29, 1994

Property Information

Block159.04
Lot515
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,172
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
49%
Improvement Value:$210,500
51%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,250+1.0%
2024$10,151+5.9%
2023$9,585-0.1%
2022$9,598+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5160, Page 73

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4741, Page 920

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 4383, Page 126