Skip to content

1470 Paul BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block159.04
Lot536
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,147
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
43%
Improvement Value:$268,100
57%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,680+1.0%
2024$11,567+5.9%
2023$10,923-0.1%
2022$10,937+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13759, Page 870

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12279, Page 927