Skip to content

19 Kevin LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$107,425
Last Sale Date
Sep 4, 2015

Property Information

Block159.05
Lot572.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,024
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,500
29%
Improvement Value:$625,600
71%
Total Assessment$881,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,878+1.0%
2024$21,666+5.9%
2023$20,459-0.1%
2022$20,486+208.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$107,425

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 16208, Page 976Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5742, Page 272

Property Sale

Sale
$227,140
DeedBook 5235, Page 922

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4257, Page 255