Skip to content

33 Frank DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block162
Lot375
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,689
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
55%
Improvement Value:$171,700
45%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388+1.0%
2024$9,297+5.9%
2023$8,779+1.3%
2022$8,663+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,689DeedBook 18552, Page 435Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 13105, Page 192

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5461, Page 218

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5385, Page 179

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4245, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1965