Skip to content

19 Frank DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1961

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block162
Lot378.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
63%
Improvement Value:$121,600
37%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,144+1.0%
2024$8,066+5.9%
2023$7,616-0.1%
2022$7,626+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 16798, Page 1039Recorded7/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961