Skip to content

72 Willard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 21, 2010

Property Information

Block163
Lot442
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,342
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
59%
Improvement Value:$146,300
41%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,974+1.0%
2024$8,887+5.9%
2023$8,392-0.1%
2022$8,403+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 14615, Page 1349

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5526, Page 80

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4923, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1963