Skip to content

391 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$1,215,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block164
Lot467
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,167
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,300
45%
Improvement Value:$267,700
55%
Total Assessment$484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,018+1.0%
2024$11,902+5.9%
2023$11,238-0.1%
2022$11,253+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,215,000
Sq Ft2,167DeedBook 19956, Page 1991Recorded3/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5723, Page 334

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5266, Page 85