Skip to content

8 Beatrice DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$799,900
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block165
Lot492
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,605
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
35%
Improvement Value:$402,000
65%
Total Assessment$616,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,313+2.0%
2024$15,012+5.9%
2023$14,176-0.1%
2022$14,194+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$799,900

From:

To:

Sq Ft2,605DeedBook 16710, Page 72Recorded4/13/2017

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,605DeedBook 16150, Page 1065Recorded8/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15501, Page 1656

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10670, Page 188